Rádio Vlna

Vianočné kuriozity
VIANOCE

Vianočné kuriozity

Novinky

Počas Vianoc sa v domácnosti nachádza množstvo nebezpečných predmetov. Treba byť pripravený na všetko.

Aj keď je vonku poľadovica, fučí vietor a k tomu prší alebo padá sneh, najviac nástrah počas vianočného obdobia číha doma. Podľa štatistík je napríklad pravdepodobnosť domáceho požiaru počas Vianoc až o 50 % vyššia. Aj na urgentných príjmoch sú sviatky pokoja vždy rušné. Nejde pritom len o zabehnuté kosti, ale aj zlomeniny a ťažšie popáleniny. Pozor treba dávať najmä na deti.

Pred Vianocami každý chce mať doma čisto a upratuje aj na miestach, ktoré počas roka zanedbáva. Utiera prach na ťažko dostupných miestach, umýva okná a vonkajšie parapety. Aby sa predišlo úrazu, namiesto balansovania na parapetných doskách alebo vratkých stoličkách treba používať skladací rebrík. Na bezpečnosť pri upratovaní by sa malo myslieť zvlášť, ak sú doma malé deti. Čistiace prostriedky v takomto prípade by sa nemali nechávať nikdy ani na chvíľku na dostupnom mieste bez dozoru. Ak dieťa prehltne agresívnejší čistiaci prostriedok, hrozia opuchy úst a v horšom prípade poleptanie pažeráka alebo žalúdka.

Málokto vie, koľko jedovatých látok sa skrýva v tradičných vianočných rastlinách. Napríklad imelo, ktoré počas Vianoc zvykne visieť zo stropov. Ide o liečivú rastlinu, ktorá však má jedovaté plody. Biele bobule môžu po vnútornom požití spôsobiť vážne zdravotné problémy. Obsahujú totiž toxické proteíny spomaľujúce tep srdca.

Jedovatý je aj symbol Vianoc - vianočná ruža alebo hviezda. Jej účinky sú také silné, že v starovekom Grécku ju používali ako chemickú zbraň vo vojnách. Nebezpečná je biela tekutina vytekajúca z listov, ktorá po požití spôsobuje zvracanie.

Počas Vianoc sa v domácnosti nachádza množstvo nebezpečných predmetov. Sklené gule, horiace sviečky, stromček, ktorý nemusí byť dostatočne upevnený a desiatky iných maličkostí môžu spôsobiť úraz, najmä v kombinácii s vyčerpanosťou a stresom.

Štedrý večer sa v niektorých prípadoch môže pod vplyvom nepozornosti a nešťastnej náhody zmeniť na drámu. 

Výnimkou nie sú krádeže vlámaním v chatových alebo záhradkárskych oblastiach. Značné škody na majetku však vedia zanechať aj sviečky bez dozoru. Napríklad na adventných vencoch alebo stoloch. Ku skratu môže dôjsť aj v prípade elektrických sviečok na vianočnom stromčeku, preto by nemali byť bez dozoru.

Peňaženku, ale aj obytný priestor môže prevetrať i požiar kuchynskej linky alebo rozpálený olej, ktorý sa používa na prípravu štedrovečernej ryby. V mnohých prípadoch sa rozpálený olej totiž vznietil a následne sa plamene rozšírili na kuchynskú linku. V dostatočnej vzdialenosti by sa malo s otvoreným ohňom manipulovať aj v blízkosti záclon alebo závesov. Dôležité je dodržiavať pokyny výrobcov voskových a elektrických sviečok.

Nejedna slovenská rodina v rámci sviatočného zhonu pozabudla zastaviť prívod vody pre kapra vo vani a vytopila nielen svoju domácnosť, ale aj byt susedov.

Zdroj: www.dobrenoviny.sk

Ďakujeme za vaše názory

Skvelé zľavy na každý deň

Všetky zľavy  
Left branding
Right branding

Stiahnite si aplikáciu a počúvajte Rádio Vlna aj v mobile

Aplikácia Rádia Vlna je dostupná v App Store a Google Play.

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.

Zobraziť viac informácií Rozumiem

Prihlásenie

alebo Registrácia Zabudol som heslo

Registrácia

Zabudnuté heslo