Radio Vlna

Playlist

hraných skladieb

×

{{ song.title }}

{{ song.author }}

{{ song.time }}

Texty

aktuálna pesnička

×
Vyber si rádio:
Rádia

Slováci majú ešte takmer mesiac na odoslanie pohľadnice do vesmíru

  • SH

Slováci ju tak môžu raketou New Shepard poslať do vesmíru.

Iniciatíva Vesmírna pošta potrvá do 6. februára alebo do naplnenia kapacít. TASR o tom informoval Matej Poliaček zo Space Generation Advisory Council (SGAC). 

Od spustenia iniciatívy 6. decembra 2021 sa do nej zaregistrovalo vyše 400 účastníkov. Slovenskí zástupcovia organizácie SGAC doteraz prijali približne 100 pohľadníc. Tie môžu obyvatelia Slovenska naďalej zasielať na Fakultu elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave. "Odtiaľ poputujú nadácii Club for the Future a potom do vesmíru raketou New Shepard spoločnosti Blue Origin," spresnil Poliaček.

Otázka, na ktorú organizátori hľadajú odpoveď, znie: "Prečo Zem potrebuje vesmír?"

Nápady sa môžu napísať alebo nakresliť na pohľadnicu, ktorú raketa vynesie do vesmíru. Kapsula s pohľadnicami sa na hranici vesmíru oddelí od rakety a postupne klesne na Zem padákom. Následne pohľadnice vyberú, označia pečiatkou Flown to Space (Letelo do vesmíru) a zašlú späť majiteľovi. Poslaním americkej nadácie je inšpirovať budúce generácie, aby sa venovali kariére v oblasti vedy, technológií, inžinierstva a matematiky a podieľali sa tak na budúcnosti ľudstva vo vesmíre. 

Slovenská vesmírna kancelária vznikla ako spoločný projekt agentúry SARIO a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.