Radio Vlna

Playlist

hraných skladieb

×

{{ song.title }}

{{ song.author }}

{{ song.time }}

Texty

aktuálna pesnička

×
Vyber si rádio:
Rádia

Zomrel režisér klipu k skladbe Bohemian Rhapsody od kapely Queen

  • MZ

Gitarista britskej rockovej skupiny Queen, sir Brian May, vzdal poctu Bruceovi Gowersovi, ktorý režíroval prelomový videoklip Bohemian Rhapsody (1975).

Gowers zomrel 15. januára vo veku 82 rokov v americkom štáte Kalifornia. "Bruce bol architektom nášho videoklipu k skladbe Bohemian Rhapsody a k mnohým ďalším," povedal May. Gowers počas svojej kariéry získal niekoľko prestížnych cien. Spolupracoval s viacerými slávnymi interpretmi vrátane Michaela Jacksona či The Rolling Stones. "V rockovej komunite bude veľmi chýbať a určite sa naňho nikdy nezabudne. Jeho rodine vyjadrujeme hlbokú sústrasť," povedal 75-ročný May. 

Gowersovi sa videoklipom k skladbe Bohemian Rhapsody podľa bubeníka skupiny Rogera Taylora (73) podarilo vytvoriť "skutočne úspešný a propagačný nástroj" Queenu. Táto epická pieseň je tretím najpredávanejším singlom všetkých čias v Spojenom kráľovstve. 

V roku 1975 bola deväť týždňov na vrchole britskej hitparády a v roku 1991 sa po smrti speváka Freddieho Mercuryho vrátila na prvé miesto. Nakrúcanie trvalo len tri hodiny a stálo 3500 libier. Išlo o prvý odvysielaný videoklip v britskej hudobnej relácii Top of the Pops. Gowers pre skupinu Queen režíroval aj videoklipy k skladbám Somebody to Love či You're My Best Friend. 

Spolupracoval aj so skupinami Genesis, Bee Gees, Rush, Santana, Kiss, Toto, Supertramp alebo Kansas. Gowers režíroval aj projekty ako Live 8 (2005), Live Earth (2007) či prvý inauguračný koncert prezidenta USA Billa Clintona pri Lincolnovom pamätníku vo Washingtone (1993).