Zavrieť [x]
Zavrieť [x]
Playlist

hraných skladieb

  • {{ song.title }}

    {{ song.author }}

    Album {{ song.album }}

    {{ song.time }}

Zavrieť [x]
Texty

aktuálna pesnička

Zavrieť [x]
Podcasty

Novinky

Tajná nahrávka Milana Lasicu - List do jesenného vetra - je vonku

  • MZ

Marek Kučera je autorom projektu Básnenie, ktorého prvý impulz vznikol počas nahrávania piesne Predstavujem si krajinu.

Autor: Martina Mlčúchová

„Píšem Vám tento list do jesenného temna, aby ste neplakali do tichej noci pre mňa,“ sú úvodné slová básne List do vetra, ktorej autorom je Miroslav Válek. Je to zhudobnený list, ktorý tu Lasica zanechal pre svojich blízkych, priateľov, kolegov a všetkých tých, ktorí ho mali radi, a nestihli sa s ním v júli 2021 rozlúčiť.

"Celé nahrávanie, ktoré prebehlo v apríli a máji roku 2021, bolo prísne utajené – dokonca aj Lasicova rodina sa o ňom dozvedela až po jeho smrti. S Lasicom sme totiž mali gentlemanskú dohodu – kým projekt nedokončíme, nikomu o ňom nepovieme. Materiál tohto nového a zároveň posledného Lasicovho albumu bol kompletne audiovizuálne zaznamenaný a stal sa spolu s vybranými básňami základným stavebným prvkom projektu Básnenie. Projektu, v ktorom jeho hlavný protagonista cez poéziu slovenských autorov s úprimným vedomím vlastnej pominuteľnosti reflektuje svoj život," hovorí Kučera. Videoklip nakrúcal s dlhoročným priateľom a kolegom Mirom Remom. Oslovili najbližších Milana Lasicu a pozvali ich do priestoru nahrávacieho štúdia, v ktorom album vznikal. Tam im jeho List osobne odovzdali. Za tými, ktorí nemohli prísť na Slovensko, vycestovali do Prahy, Brna, Třebíče... nakrúcali deväť dní. Bolo to jedno z najemotívnejších točení, aké doposiaľ Marek Kučera zažil.

Lasicov nový album vyjde v priebehu budúceho roka v dvoch špeciálnych formátoch – ako kniha s CD a ako vinyl s meniteľným obalom LP. Bude obsahovať 11 skladieb, 11 básní, 11 obrazov a rôzne fotografie. Jeho fanúšikovia ho však môžu získať už dnes prostredníctvom crowdfundingovej kampane a svojou podporou sa tak stať súčasťou tohto projektu. Okrem albumu vyjde aj atraktívny zberateľský kúsok - limitovaný 7“ singel List do vetra s podpisom Milana Lasicu vygravírovaným priamo na platni. Obal singlu je fotografiou obrazu, ktorý vytvorila Jarmila Mitríkova s Dávidom Demjanovičom na Válkovu báseň.

"Sú to už tri intenzívne roky tvorivého procesu i mlčania. No, od samého začiatku Básnenia som cítil, že pracujeme s niečím, čo v sebe nesie silu spájať. Neviem, čo všetko nám zajtrajšky prinesú, ale prajem si, aby Básnenie v tomto duchu pokračovalo a naďalej spájalo umenie a ľudí," dodáva Kučera.