Zavrieť [x]
Zavrieť [x]
Playlist

hraných skladieb

  • {{ song.title }}

    {{ song.author }}

    Album {{ song.album }}

    {{ song.time }}

Zavrieť [x]
Texty
Zavrieť [x]
Podcasty

Novinky

Stevie Wonder a jeho najväčší hit, ktorý svet miloval — a zároveň nenávidel

  • V H

Aj keď je pieseň "I Just Called to Say I Love You" najpredávanejším singlom Stevieho Wondera, často býva aj jeho najviac kritizovanou piesňou. Ako sa z jednoduchej skladby o láske stal celosvetový hit, ktorý zároveň vyvolal právne spory, vyhral Oscara a prispel k boju proti apartheidu?

📝 I Just Called to Say I Love You – sladký hit s horkou pachuťou

V roku 1984 vydal Stevie Wonder pieseň "I Just Called to Say I Love You", ktorá sa rýchlo stala globálnym fenoménom. Hoci sa nesie v jemnejšom, dospelejšom tóne ako jeho rané funkové hity typu "Superstition" či "Higher Ground", pieseň si získala publikum po celom svete. Nie však bez odporcov — mnohí fanúšikovia kritizovali jej „presladenosť“ a odklon od typického groove Stevieho Wondera.


🎥 Film, Oscar a kontroverzia


Skladba vznikla ako súčasť soundtracku k filmu The Woman In Red (1984), kde Wonder napísal sedem piesní. Práve "I Just Called to Say I Love You" sa stala titulnou skladbou, ktorú vydal label Motown ako singel. Výsledok? Obrovský úspech — v USA sa pieseň stala #1 na rebríčkoch Hot 100, R&B aj Adult Contemporary. V Británii kraľovala rebríčkom celých šesť týždňov.


Skladba získala Oscara za Najlepšiu pôvodnú filmovú pieseň a porazila aj také hity ako "Footloose" či "Ghostbusters". No práve tu vznikol problém: Wonder mal údajne napísať základ piesne už v roku 1976, čo by mohlo porušiť pravidlá pre filmovú hudbu. Napokon však Oscar ostal v jeho rukách.


⚖️ Súdne spory a hudobná pocta Lennonovi


Pieseň sa stala predmetom súdneho sporu, keď dvaja skladatelia tvrdili, že Wonder ukradol ich nápad. Hoci jeden z nich – Lee Garrett, ktorý bol dokonca Wonderovým detským priateľom – žalobu stiahol, druhý (Lloyd Chiate) ju dotiahol až na súd, kde však prehral.


🛑 Láska proti apartheidu


Hoci je pieseň textovo jednoduchá a úplne apolitická, jej účinok bol výrazne politický. Wonder venoval Oscara Nelsonovi Mandelovi, čím vyvolal hnev juhoafrického režimu a zákaz jeho hudby. To viedlo k silnejšiemu medzinárodnému tlaku proti apartheidu a Wonder na to nadviazal skladbou "It's Wrong (Apartheid)".