V noci z 14. na 15. apríla 1912 sa odohrala jedna z najväčších námorných katastrof v dejinách. Luxusný parník Titanic, považovaný za nepotopiteľný, narazil na ľadovec a po necelých troch hodinách klesol ku dnu severného Atlantiku. Z viac ako 2 200 ľudí na palube prežilo len približne 700. Tragédia odhalila vážne nedostatky v bezpečnostných opatreniach a zmenila pravidlá námornej dopravy.
Čo všetko sa v osudnú noc odohralo?
❄️ Chvíľu do katastrofy
O 23:40 h strážna hliadka na sťažňovej plošine spozorovala obrovský ľadovec priamo pred loďou. Okamžite zaznel poplašný zvon a dôstojník vydal príkaz na obrat. Titanic sa pomaly otáčal, no bolo príliš neskoro. O 37 sekúnd neskôr pravý bok lode naráža do ľadovca. Poškodených je 5 komôr pod čiarou ponoru. Verdikt? Neprežije to.
🛶 Záchranné člny? Len pre vyvolených
Titanic bol vybavený len 20 záchrannými člnmi – ledva pre polovicu pasažierov. Horšie bolo, že posádka ich vypúšťala poloprázdne! Prvý čln, určený pre 65 ľudí, vyplával s necelou polovicou kapacity.
🎻 Hudba až do posledného dychu
Keď panika vrcholila, palubný orchester si vzal do rúk nástroje a začal hrať. Namiesto záchrany sa hudobníci rozhodli sprevádzať umierajúcich v ich posledných chvíľach. Ich posledná pieseň? Legenda hovorí, že to bola Nearer, My God, to Thee.
🌊 Loď sa láme a mizne v tme
O 2:18 h Titanic už nedokázal vzdorovať. Najprv sa zdvihol do výšky, potom sa pod vlastnou váhou rozlomil na dve časti. O dve minúty neskôr sa trup definitívne ponoril do mrazivých vôd Atlantiku.
📡 SOS, na ktorý bolo neskoro
Posádka vyslala núdzové signály, ale najbližšia loď Carpathia bola viac ako 90 km ďaleko. Prišla až po takmer štyroch hodinách – pre väčšinu už príliš neskoro. Vo vode s teplotou -2 °C ľudia prežívali len pár minút.
🔎 Tajomstvá hlbín: Vrak objavený po 73 rokoch
Až v roku 1985 tím oceánografa Roberta Ballarda objavil Titanic na dne Atlantiku, rozlámaný na dve časti v hĺbke 3 800 metrov.