Veľkonočný pondelok je u nás symbolom prebudenia jari, zdravia a plodnosti – aj keď to niekedy znamená kýbeľ studenej vody a šibnutie korbáčom.
Tradícia oblievačky a šibačky na Slovensku siaha až do predkresťanských čias, keď mali tieto rituály zabezpečiť zdravie a plodnosť. Dievčatá sa šibú korbáčom z vŕbového prútia, ktoré symbolizuje silu života.
Voda zase predstavuje očistu a nový začiatok. Muži za svoju „snahu“ často dostanú výslužku – maľované vajíčka, koláče či pohárik. V rôznych regiónoch sa zvyky líšia – niekde sa len šibalo, inde zas oblievalo až do nitky. Na východnom Slovensku sa dokonca niekedy koná hromadné polievanie pred domami.
Hoci moderné ženy už nemusia byť z tejto „sprchy“ nadšené, stále ide o veselú pripomienku starých zvykov. V mestách sa tradícia zjemňuje, no na dedinách má často ešte poriadny „šmrnc“. Napriek tomu ide o jeden z najživších prejavov ľudovej kultúry, ktorý prežil stáročia.
Zdobenie vajíčok je samostatnou veľkonočnou tradíciou, pričom každá farba či vzor má svoj význam. V domácnostiach to rozvoniava po maslových mazancoch, šiškách a najmä po veľkonočnom barančekovi – koláči v tvare jahniatka, ktorý symbolizuje nevinnosť a obetu.
Užite si sviatky v kruhu blízkych, s úsmevom, vôňou koláčov a možno aj pár kvapkami vody. 🐣🌿🥚