Únava za volantom je veľmi nebezpečná. Mali by sme sa jej vyvarovať, aby sme predišli tragédii.
Dnes sa ponáhľa každý. Často sadáme do auta v strese, či stihneme vybaviť potrebné veci a zanedbávame dôležitý faktor – spánok. Mnoho ľudí trpí kvôli stresu poruchami spánku, ktoré zapríčiňujú únavu a väčšie riziko nehodovosti za volantom. Ak sadáme do auta unavení a vyčerpaní môžeme dostať počas šoférovania mikrospánok. Tento jav je niekoľkosekundový spánkový stav, počas ktorého človek stratí vedomie o sebe a okolí. Tým pádom vedie auto bez toho, aby sa sústredil na cestu. V tejto chvíli môže prísť k vážnym dopravným nehodám. Psychológovia tvrdia, že skrátenie spánku o dve hodiny vedie k podstatnému obmedzeniu schopnosti riadiť vozidlo.
Väčšina z nás siaha po energetických nápojoch a káve, ktoré síce na istú dobu zvýšia adrenalín v krvi a tým eliminujú únavu, ale po ich účinku človeka zasiahne dvojnásobná únava a vtedy je riziko mikrospánku omnoho vyššie. Niektorí vodiči sa snažia minimalizovať únavu otvorením okien a zapnutím hlasnej hudby. Tento spôsob môže vodiča povzbudzovať k rizikovejšiemu štýlu jazdy a tým nebezpečenstvo úrazu narastá.
Ako sa brániť proti mikrospánku?
Predtým ako nás postihne mikrospánok, náš organizmus vydá niekoľko varovných znakov, aby sme si to s šoférovaním rozmysleli. Sú to zvýšená frekvencia žmurkania, „padanie“ viečok, problémy udržať hlavu vztýčenú, hlasnejšie dýchanie a neprítomný pohľad.
Najlepším krátkodobým riešením ako predísť tomuto nebezpečnému javu je:
- Prenechanie riadenia auta inému spolujazdcovi
- Krátky spánok na odpočívadle – cca 20 – 25 minút
- Krátka prechádzka, alebo menšia rozcvička
- Konverzácia počas jazdy