Zavrieť [x]
Zavrieť [x]
Playlist

hraných skladieb

  • {{ song.title }}

    {{ song.author }}

    Album {{ song.album }}

    {{ song.time }}

Zavrieť [x]
Texty
Zavrieť [x]
Podcasty

Zaujímavosti

Naša Poľana – dávny vulkanický netvor

Pred miliónmi rokov by ste ju nespoznali. Aktívna sopka, ktorá robila riadnu šarapatu.

Náš malý „Vezuv“ sa rozprestiera na stredom Slovensku pri meste Detva. Je to najvyšší vrch Slovenského stredohoria. Poľana už dávno nie je aktívna, ale ešte stále o nej môžeme hovoriť ako o sopke, a to dokonca ako o jednej z najväčších v Európe a najväčšej v Západných Karpatoch – s výškou 1458 m n. m.

Tento sopečný masív sa delí na Vysokú Poľanu, Kyslinky a Detvianske predhorie. Poľana bola v dávnejších dobách omnoho mohutnejšia a vyššia, ale zvetrávaním a geologickou činnosťou pomaly nadobudla dnešnú podobu. Pôvodná výška bola okolo 2500 m n. m. Jej kráter bol na mieste, kde sa teraz nachádza osada Kyslinky. Z geologického hľadiska je dnešná Poľana zvyškom mohutnej vrstvenej sopky. Jej posledný výbuch nastal pred cca 13 miliónmi rokov.

Dnes je obľúbenou turistickou destináciou, práve kvôli krásnemu okoliu a sopečnému tvaru. Okolie sopky vyformovali prúdy lávy, ktoré postupom času stuhli a vytvorili životodarnú pôdu a prírodu, ktorá je domovom ojedinelého a vzácneho rastlinstva a živočíšstva. Najtypickejšie sú pre tento kraj medvede, rysy, vlky a vysoká zver. Teritóriá tu majú a chránené živočíchy ako Orol skalný a Tetrov hlucháň.

Na území našej niekdajšej aktívnej sopky je od roku 1981 vyhlásená Chránená krajinná oblasť, ktorá bola zaradená do medzinárodného dedičstva UNESCO.