Zavrieť [x]
Zavrieť [x]
Playlist

hraných skladieb

  • {{ song.title }}

    {{ song.author }}

    Album {{ song.album }}

    {{ song.time }}

Zavrieť [x]
Texty
Zavrieť [x]
Podcasty

Slovensko

Klinický psychológ upozorňuje: Schizofrénia nie je iba rozdvojenie osobnosti

Keď sa povie schizofrenik, vybaví sa nám človek s rozdvojenou osobnosťou. To ale nie je úplne pravdivé tvrdenie.

Pre Rádio Vlna vysvetlil pojem schizofrénia klinický psychológ Michal Hajdúk z Univerzity Komenského v Bratislave vysvetľuje.

„V súčasnosti pod schizofréniou rozumieme závažnú psychickú poruchu, ktorá sa prejavuje primárne tzv. narušením testovania reality. To znamená, že pacienti môžu mať halucinácie a bludy, ale nie je to rozdvojenie osobnosti, čo si často laická verejnosť myslí. Skôr je to rozštiepenie rôznych psychických funkcií.“

Ľudia trpiaci schizofréniou majú často ťažkosti s rozpoznávaním emócií. Pokračuje odborník:

„A jeden z tých vysvetlení, že prečo to tak je. Sú štúdie, ktoré poukazujú, že v prípade zobrazenia činnosti mozgu, môže dochádzať k nejakým zmenám u pacientov so schizofréniou. Dôsledkom toho je, že pacienti nemusia správne čítať výraz tváre, napr. nerozoznajú, že ten človek, s ktorým sa rozprávajú je práve nahnevaný alebo smutný a tým pádom nevedia ako presne by mali zareagovať v tej danej sociálnej situácii.“

Toto ochorenie vzniká v rannej dospelosti. Ide o vek po 20tke u mužov. U žien trochu neskôr.

Priebeh ochorenia je tiež veľmi rôzny. U niektorých pacientov sa prejaví počas ich života niekoľko takzvaných epizód schizofrénie. U iných je priebeh ochorenia monotónnejší.

Michal Hajdúk povedal o základných prejavoch schizofrénie:

„Prejavy môžu byť práve bludy a halucinácie. Bludy môžu spočívať v tom, že človek môže byť presvedčený, že ostatní ľudia sú nejakým spôsobom zameraní proti nemu, chcú mu nejakým spôsobom ublížiť alebo to môžu byť halucinácie. Pacienti hovoria, že počujú hlasy, ktoré napr. môžu hovoriť, čo majú spraviť. Častokrát sú takéto hlasy veľmi rušivé a nejakým spôsobom to pacientom spôsobuje úzkosť.“

Ľudia, ktorí žijú so schizofrenikmi by mali preto myslieť na otvorenú a jasnú komunikáciu.

Aj samotní rodinní príslušníci  by sa mali u pacientov s ochorením snažiť vytvárať také prostredie, aby neboli zbytočne stresovaní.

Preto podporné a pokojné prostredie bez stresu zlepšuje samotný priebeh tejto poruchy.



zdroj: Rádio Vlna