Hudba ako liek – naozaj to funguje?
Určite nie je prekvapením, že dobrá muzička nám zlepší náladu. Koľkokrát sa vám stalo, že ste mali ťažký deň v práci, ušiel vám autobus alebo ste mali pocit, že ten dážď snáď nikdy neskončí a vtom ste započuli v rádiu tú vašu obľúbenú pieseň. Hneď je svet krajší, no nie?
Hudba v sebe ale skrýva omnoho väčšiu silu. Ľudské uši rozoznávajú tisíce rôznych zvukov, ktoré môžeme rozdeliť na hluky a tóny. Hluky pre nás nepredstavujú veľký prínos kvôli ich nepravidelnosti vyvolávajúcej stres a nervozitu. Naproti tomu tóny majú pre nás rôzne priaznivé účinky :
- TónC pôsobí na slabší krvný obeh, pri nedostatku železa, pri zápche, hnačke a melanchólii.
- Tón Dmožno „predpísať“ na astmu, bronchitídu, žlčové kamene a apatiu.
- Tón Eje vhodný na črevné ťažkosti a poruchy trávenia, kašeľ, bolesť hlavy.
- Tón Fzase na sennú nádchu, alergie, vredy, nespavosť, vysoký krvný tlak a vyčerpanosť.
- Tón Glieči bolesti a infekcie v krku a ušiach, zvracanie i horúčku.
- Tón Asa používa na všetky nervové problémy, poruchy rovnováhy, potenie, a na celkové upokojenie.
- Tón Hpomáha pri neuralgii, poruchách imunitného systému, a pri nedostatku vitamínov.
Samozrejme nestačí len zahrať jednu notu na klavíri a zrazu budeme zdraví ako rybičky, ale je preukázané že výber vhodnej hudby nám naozaj môže pomôcť pri liečbe našich útrap.
Hudba je nesmierne dôležitá aj pre psychiku človeka, ako sme na začiatku spomínali. Je vedecky dokázané, že pri uvoľnenom speve sa nám prehlbuje dýchanie, zlepšuje okysličovanie, osviežujú sa pľúca, srdce, ale v neposlednom rade nám pomôže vyventilovať si napätie. Mohli by sme teda povedať, že kto si pospevuje v sprche, bude dlhšie žiť a bude aj šťastnejší.
Takže milí priatelia, uvoľnite sa, pustite si vašu srdcovku a užívajte si života, touto procedúrou si ho totiž môžete predĺžiť. Ale nepreháňajte to s hlasitosťou, vtedy by účinky mohli byť opačné.