Zavrieť [x]
Zavrieť [x]
Playlist

hraných skladieb

  • {{ song.title }}

    {{ song.author }}

    Album {{ song.album }}

    {{ song.time }}

Zavrieť [x]
Texty
Zavrieť [x]
Podcasty

Zaujímavosti

Tŕpnutie rúk a nôh má aj vážnejšie príčiny

Mravčenie v rôznych častiach tela nám signalizuje, že si máme zmeniť polohu. Kedy je tento jav nebezpečný ?

Pocit tŕpnutia pozná každý. Vzniká vo chvíli keď dlho zotrvávame v rovnakej polohe. Máme pocit chvíľkového ochrnutia, ktorý sa snažíme zahnať náhlym pohybom. Určite sa vám už stalo, že ste dlho ležali na jednej ruke a zrazu ste si uvedomili, že ju necítite, prípadne máte pocit, ako keby vám v nohách liezli mravce. Je to nepríjemný pocit, ktorého sa snažíme zbaviť čo najrýchlejšie.

Ako to vzniká ?

Príčinou vzniku je práve tz. útlak nervov, ktorý vzniká na miestach, kde nerv prechádza pod kožou veľmi blízko a je zároveň blízko ku kosti. Tŕpnutie je v podstate prebúdzanie sa utlačeného nervu, do ktorého sa dostáva kyslík a živiny, potrebné pri jeho výkone.

V dnešnej dobe je veľmi rozšírený tzv. syndróm karpálneho tunela, ktorý vzniká u ľudí používajúcich „vibrujúce nástroje“ ako napr. vŕtačky, zbíjačky, hudobné nástroje, ale aj počítače. Symptómy sa prejavujú tak, že tŕpnutie pociťujeme omnoho častejšie. Vtedy dochádza ku chronickému stláčaniu nervov.  

Kedy je nutná návšteva lekára?

Ak je tŕpnutie sprevádzané bolesťami, pocitmi úzkosti, svalovými kŕčmi a citlivosťou na dotyk, určite by ste sa mali poradiť s lekárom. Život ohrozujúce sú tieto symptómy: strata vedomia, zmätenosť, strata kontroly nad močovým mechúrom, závraty, nezrozumiteľná reč či strata sily v končatinách. Rozhodne by ste mali lekára navštíviť, ak ste predtým utrpeli poranenia krku, chrbta či hlavy.