Zavrieť [x]
Zavrieť [x]
Playlist

hraných skladieb

  • {{ song.title }}

    {{ song.author }}

    Album {{ song.album }}

    {{ song.time }}

Zavrieť [x]
Texty
Zavrieť [x]
Podcasty

Zaujímavosti

Bielenie zubov nie je až také neškodné

Dnešným hitom je mať žiarivý úsmev, avšak naša sklovina trpí našou dokonalosťou.

Trend bielenia zubov je samozrejmosťou u väčšiny populácie. Zvyšuje atraktivitu a chrup tak pôsobí čistejšie a dokonalejšie. Bielenie zubov má korene už stredoveku, kedy ľudia vyhľadávali rôzne bylinky, ktoré by im pomohli rozžiariť úsmev. Až od roku 1970 sa bielenie zubov začalo praktikovať v ordináciách.

Zubná sklovina je náchylná na pigmentáciu z našej potravy a nápojov. Najväčší „znečisťovatelia“ sú káva, čaj, sójová omáčka a červené víno. Fajčenie je tiež veľmi vplyvným faktorom, avšak nie len na sklovinu, ale aj na celú ústnu dutinu. Existujú rôzne spôsoby bielenia zubov, ale nie všetky sú naozaj zdravé.

Mechanické bielenie zubov

Pri tomto úkone ide predovšetkým o odstránenie menej odolných povrchových pigmentov (farbív) zo zubnej skloviny mechanickou cestou, čiže ide skôr o očistenie zubov. V tomto prípade sa používajú bieliace zubné pasty, ktoré obsahujú špeciálne obrusujúce mikročastice a tak vrátia zubu pôvodnú farbu.

Do tejto kategórie patrí aj tzv. pieskovanie, ktoré robí stomatológ prostredníctvom prášku (sóda bikarbóna) tryskajúceho v prúde vzduchu.

Chemické bielenie

V tomto prípade dochádza za pomoci účinnej látky (najčastejšie peroxid vodíka alebo karbamid peroxid) k zmene pigmentu skloviny, teda vybieleniu. Táto metóda sa zvyčajne aplikuje v stomatologický ambulanciách, ale existujú aj menej kvalitné spôsoby bielenia. Vo voľne dostupných predajniach sa vyskytujú aj výrobky pri ktorých je koncentrácia účinnej látky (peroxidu) dostatočne vysoká na to, aby sme si pri ich nevhodnom používaní spôsobili viac škody ako úžitku. 

Problémy po bielení zubov

  • Prehnaná citlivosť zubov, tŕpnutie
  • Poleptanie ďasien
  • Nerovnomerné vybielenie skloviny
  • Vypadávanie plomb
  • Výmena zubných náhrad, výplní (korunky, mostíky)