Benefičné koncerty pre ľudí v Afrike boli vysielané po celom svete
Po úspešnom singli Do They Know It’s Christmas, takisto určenom pre trpiacich ľudí v Afrike, sa jeho stvoritelia Bob Geldof a Midge Ure rozhodli zorganizovať podľa ich slov tú najväčšiu šou na svete. Mala sa odohrávať na dvoch miestach – na štadióne Wembley v Londýne a na štadióne Johna F. Kennedyho v Pennsylvánii v USA. Koncerty dokopy trvali vyše 16 hodín.
Malo ísť naozaj o tú najväčšiu šou na svete, preto boli pozvané tie najväčšie hviezdy hudobnej scény. Vo Wembley ako prví účinkovali Status Quo, nasledovaní Davidom Bowiem, U2, The Who, Paulom McCartneym a mnohými ďalšími. Tieto vystúpenia, hoci podľa fanúšikov aj kritikov boli skvelé, boli predsa len zatienené 21 minútovým vystúpením kapely Queen, ktoré bolo zvolené ako najlepšie živé vystúpenie v histórii rockovej hudby.
Štadión Johna F. Kennedyho ale nezaostával za svojim britským kolegom. Moderátorom bol herec Jack Nicholson a hudobná porcia obsahovala hviezdy ako Rolling Stones, Madonna, Tom Petty, Tina Turner alebo Duran Duran, ako aj zjednotenia kapiel ako boli Crosby, Stills, Nash & Young, pôvodnú zostavu Black Sabbath, Beach Boys alebo prvé vystúpenie Led Zeppelin od smrti bubeníka Johna Bonhama. Zastúpil ho Phil Collins, ktorý hral aj na štadióne Wembley a na vystúpenie v USA prišiel helikoptérou.
Počas vystúpení bolo stále divákom dávané najavo, prečo bola celá táto akcia zorganizovaná. Počas prvých siedmich hodín bolo darovaných okolo 1.2 milióna libier. Organizátor Bob Geldof, výrazne povzbudený vystúpením kapely Queen, sa snažil pre ľudí v Afrike získať čo najviac. Na druhý deň podľa správ bolo získaných zhruba 40 až 50 miliónov libier, pričom dnes je nám známe, že to bolo vyše 150 miliónov libier.
Napriek sľubovanému úspechu mnoho hudobníkov a kapiel odmietlo účinkovať. Medzi najznámejšími sú napríklad Bruce Springsteen, ktorý si podľa jeho vyjadrenia neuvedomoval vážnosť tejto akcie a svoje rozhodnutie neskôr oľutoval. Odmietli vystúpiť aj Donna Summer, Van Halen alebo Frankie Goes To Hollywood. Kapela Depeche Mode, napriek svojej popularite, nebola vôbec pozvaná. Roger Waters bol požiadaný, aby znovu zoskupil Pink Floyd na vystúpenie, no odmietol.
Vyjadrenia hudobníkov o Live Aid-e:
„Presne o tomto je rock & roll.‘‘ – Sting
„Prišiel som kvôli hudbe, neuvedomoval som si dopad a vážnosť. Teraz som tu, na tej najväčšej akcii na celom svete.‘‘ - Ozzy Osbourne, kapela Black Sabbath
„Hovorili sme že nikdy už spolu nebudeme hrať a vždy sme to mysleli vážne. Bolo by ale neprípustné neurobiť to práve pre tento deň.‘‘ - Pete Townsend, kapela The Who