Zavrieť [x]
Zavrieť [x]
Playlist

hraných skladieb

  • {{ song.title }}

    {{ song.author }}

    Album {{ song.album }}

    {{ song.time }}

Zavrieť [x]
Texty
Zavrieť [x]
Podcasty

Zaujímavosti

Lupiny trápia mnohých z nás. Môžu signalizovať zhoršenie zdravotného stavu.

Vyskúšali ste už všetky šampóny a stále vás trápia ? Chyba bude niekde inde.

Poznáte ten pocit keď sa pozriete do zrkadla a vaše tričko v okolí ramien je celé zanesené lupinami? Je to veľmi nepríjemný pocit, ktorý nás udržiava v strese. Lupiny sa najviac vyskytujú zimnom období, kedy je pokožka náchylnejšia a citlivejšia na ich vznik.  Zúfalstvo z ich neprestajného padania vás núti prispôsobovať si farbu oblečenia a snažíte sa voliť bledšie odtiene. Treba si však uvedomiť, že niečo nie je v poriadku.

Čo sú vlastne lupiny?

Kožné bunky, ktoré sa obnovujú každých 21 dní, strácajú vodu a súdržnosť. Na povrchu kože sa vytvorí tenučká vrstva buniek, ktoré postupne odumierajú. Ak tento proces nefunguje, bunky sa na povrchu zhlukujú, zlepujú s mazom a potom vzniká šupina – lupina. Je to prirodzený kolobeh odumierania buniek, takže nič nezvyčajné.

Čo ak je ich extrémne veľa a nedá sa ich zbaviť?

Ak ste naozaj vyskúšali všetko a stále ich máte viac a viac a ich padanie je sprevádzané aj  svrbením a štípaním, určite by ste mali navštíviť lekára. Veľké množstvo lupín môže signalizovať rôzne ochorenia ako psoriázu, atopický ekzém, seboroidný ekzém, plesňové ochorenie, alebo alergie. Tieto ochorenia však majú aj iné prejavy – ľudia s atopickým ekzémom mávajú celkovo suchú kožu a dýchacie problémy, až astmu.

Okrem dermálnych ochorení môže byť príčinou vzniku aj stres, vrodená predispozícia a ťažké poruchy pečene a obličiek.

Ako im môžeme predísť?

  1. Ak máte skôr suchý typ pokožky - dbajte na správnu starostlivosť aj o pokožku hlavy.
  2. Neumývajte si vlasy príliš horúcou vodou. Na fén radšej zabudnite.
  3. Na slnku si vždy vlasy prikryte.Ochránite tak pred UV žiarením nielen pokožku, ale aj samotné vlasy.
  4. Olej je záchranou. Pravidelne ho nanášajte medzi korienky vlasov, aby sa pokožka nevysušovala. Kľudne môžete použiť aj domáci olivový olej.
  5. Pri dlhých vlasoch je veľmi dôležité pravidelné česanie.
  6. Vlasy treba pravidelne umývať,ale samozrejme nepreháňať to, lebo aj to môže mať negatívne účinky. Najlepšie každý druhý až tretí deň.
  7. Vyskúšajte vhodný prípravok, ktorý vám predpíše dermatológ. On vie najlepšie odhadnúť vašu diagnózu. Ak by ste skúšali prípravky proti lupinám bez odbornej pomoci, mohli by ste si skôr uškodiť.