Máme pre vás pár tipov, ako sa vyhnúť nepríjemnostiam.
Určite si mnohí všimli, že pravidelné technické a emisné kontroly nám v poslednom čase znovu sprísneli. Niet sa ale čoho obávať, ak máme totiž auto v poriadku, nehrozí nám nič. Kontroly sú povinné a neradno ich ignorovať, v tom prípade by nám totiž hrozila vysoká pokuta až cez 330 eur a na kontroly by sme dodatočne museli ísť aj tak. Zrekapitulujme si teda, ako prejsť cez STK a EK bez zbytočných stresov.
Začať by sme mali od samotného technického stavu auta. Aj začínajúci motoristi by si mali vedieť skontrolovať stav pneumatík, prevádzkových kvapalín, funkčnosť žiaroviek alebo klaksónu. Tí šikovnejší z nás si vedia aj prípadné chyby napraviť, ale ak sa nám nechce s tým zaoberať, kľudne môžeme auto dať do servisu na prehliadku a auto bude nachystané. Nesmie nám na kontrole chýbať povinná výbava, pozostávajúca z lekárničky, výstražného trojuholníku, reflexnej vesty, kľúča na matice, príručného zdviháku a rezervného kolesa, prípadne opravnej sady na defekt. Ak na niečo z toho zabudneme, technik nás môže poslať domov a nariadi opakovanú kontrolu.
Pri kontrole takisto musíte priniesť osvedčenie o evidencii č. 2, teda “veľký techničák“. Obyčajná kartička, ktorú stále nosíme pri sebe v aute totižto nestačí. Dajte si obzvlášť pozor ak máte vozidlo prestavané na plynový pohon (LPG, CNG). Pri kontrole totiž musíte mať pri sebe aj certifikát od výrobcu zariadenia. Kupodivu niektoré stanice kontroly nie sú vybavené pre vozidlá s týmto pohonom, takže na to treba prizrieť pri výbere. Na záver, ak máte auto špinavé, zbehnite ho umyť. Čisté auto určite urobí lepší dojem. Takže priatelia, stačí len svojmu tátošovi povenovať sa pár chvíľ a nemusíte sa báť žiadnej kontroly. Niektoré firmy dokonca ponúkajú zabezpečenie STK a EK a to vrátane všetkého – aj kontroly stavu a povinnej výbavy. Je to na vás, či si tieto záležitosti radi vybavujete sami alebo sa zveríte do rúk profesionálov, netreba sa ničoho obávať.