Prenášajú informácie už viac ako 150 rokov.
Internet je neodmysliteľnou súčasťou dnešnej doby. Poskytuje nám neskutočne veľké množstvo informácií a je k dispozícií non-stop. Čo ak by sa stalo, že by prestal z jedného dňa na druhý fungovať? Asi nič, len ľudia by sa začali rozprávať....To je síce dosť veľké pozitívum, ale od neho závisí veľa dôležitých vecí, ktoré ak by zlyhali, spôsobili by vo svete chaos.
Na začiatku veľkej „komunikačnej revolúcie“ v roku 1858 sa podarilo spojiť dva konce kábla, dlhého 4 000 km o šírke 1,5 cm, ktorý po prvýkrát v histórii spojil európsky a severoamerický kontinent, aby sa dokázali dorozumieť prostredníctvom telegrafu. Podvodné káble síce nie sú viditeľné, ale poháňajú celý internetový svet a mnohé svetové spoločnosti ako napr. Facebook, Google, Microsoft a Amazon by bez nich vedeli prežiť len veľmi ťažko.
Prenášajú veškerú našu komunikáciu, no vo svete bezdrôtových sietí a smartfónov sotva vieme, že existujú. Napriek tomu, že internet sa stal mobilnejším, exponenciálne sa zvýšilo množstvo údajov, ktoré cestujú cez podmorské káble.
Ich používanie sa bohužiaľ opotrebováva a činnosť ľudí a prírody ničí ich kvalitu. V roku 2012 hurikán Sandy narazil na východné pobrežie USA a spôsobil škody na kábli, ktorý spája Severnú Amerku a Európu. Odhadovaná výška sumy poškodenia bola cca 71 miliárd dolárov. Vo väčšine prípadov však môžu za zlyhanie káblov ľudia, a to rôznymi činnosťami. Ide napríklad o rybárske siete či lodné kotvy, ktoré dokážu kábel veľmi ľahko poškodiť.
Proces zavádzania káblov je veľmi zložitý a trvá niekoľko rokov. Najlepším umiestnením je dno oceánov, ktoré je najmenej ovplyvňované činnosťou človeka.