Takmer všetci máme svoju prácu. Niekedy ide možno o stereotyp, ale výplatu potrebujeme. Niektorí by sa možno nechali nahovoriť aj na nejakú netradičnú priam bizarnú robotu. Čo to môže byť?
Pre každú krajinu je samozrejme bizarné niečo iné. Mnohé zamestnania vyznievajú naozaj zvláštne, niektoré sa javia dokonca aj ako zbytočné. No aj napriek tomu ich niektorí ľudia vykonávajú a sú za to platení. Pri vyhodnocovaní nejakej pozície ako bizarnej je dôležitý aj
regionálny a kultúrny kontext.
Diana Nackinová z personálnej agentúry hovorí:
„Netradičnú požiadavku dostaneme občas aj my ako personálna agentúra. Keď sme napríklad ako Národná agentúra kedysi v Česku hľadali zamestnanca na funkciu baču. Určite sme to vnímali ako nezvyčajnejšie, než keby to bolo na Slovensku.“
Nájdu sa aj u nás na Slovensku bizarné zamestnania?
„Avšak na Slovensku sme hľadali napríklad čínsky hovoriaceho účtovníka, čo je celkom také bizarné alebo sme mali aj ukrajinského zadávateľa, ktorý chcel pilotov vrtuľníkov MI-8, takže áno, mali sme aj na Slovensku zopár takých fajn úlovkov.“
Takže aj u nás sú skúsenosti s bizarnými povolaniami. Kto ich vyhľadáva najčastejšie?
Pani Diana Nackinová pokračuje:
„Najmä teda mladí ľudia zvyknú vyhľadávať bizarnejšie zamestnania. U nás to nie je takým úplným štandardom, ale v zahraničí určite.“
K bizarným zamestnaniam v zahraničí jednoznačne patrí napr. kontrolór prezidentových jedál, lovec golfových loptičiek či ochutnávač psieho žrádla. Prácou snov je pre niektorých aj spáč z povolania. Ponúkala ho napríklad aj NASA či jeden helsinský hotel ako angažmán na 35 dní. Prihlásilo sa mu až 600 adeptov.
Tento druh práce je zaujímavý. Ale asi budú aj také, na ktoré sa dá nahovoriť málo ľudí. Takých prác je oveľa viac - napríklad dojič hadov, testovač dezodorantov alebo aj nájomný svadobčan či plačka. Je to pre tých, ktorí sa boja, že im na sobáš nepríde dôstojný
počet osôb.
V súčasnosti sa môžeme v zahraničí stretnúť aj so živými figurínami. Tu platí zadanie: vydržať bez pohybu.