Ako prvé, čo spotrebiteľov zaujíma pri kúpe používaného vozidla, je stav najazdených kilometrov.
Mnoho ľudí nevie, ako sa k histórii počítadla prejdenej vzdialenosti dostane. Niektorí siahajú po nedôveryhodných a neoficiálnych weboch. Pritom stačí jednoduchý krok. Žiadať od predávajúceho Výpis z Registra prevádzkových záznamov vozidiel, tzv. ODO-Pass.
Do toho registra sa totiž už viac ako rok zaznamenáva história najazdených kilometrov. Aké sú výsledky, povedal Miroslav Strelec z Technickej služby kontroly originality:
„Z doteraz vydaných ODO-Passov vyplýva, že každé štvrté vozidlo registrované na Slovensku má stočené kilometre. 2253 áut malo upravenú poslednú hodnotu najazdených kilometrov a u 9179 vozidiel bola pozmenená hodnota odometra v rámci celkovej histórie najazdených kilometrov.“
Spotrebitelia majú byť pri hľadaní údajov o stavoch odometrov maximálne opatrní. Miroslav Strelec ešte dodáva:
„Poskytovať ODO-Pass sú oprávnené len pracoviská kontroly originality alebo poskytovatelia ODO-Passov, medzi ktoré overovacie webové portály nepatria.“
Čo treba robiť, keď systém oznámi, že ODO-Pass bol vydaný?
Na jeho zobrazenie je potrebné pýtať si od predávajúceho číslo ODO-Passu, dátum posledného záznamu a posledný stav kilometrov. Ak ODO-Pass vydaný nebol, mal by každý spotrebiteľ pred kúpou vozidla požiadať od predávajúceho o jeho predloženie.
Tým, že sa do registra zaznamenávajú spomínané údaje, tak sa aj eliminuje neoprávnená manipulácia so zobrazovanou hodnotou odometra.
„Konkrétne pri dovozoch vozidiel z Holandska sa doteraz podarilo znížiť počet manipulácií z takmer 43% na viac ako 5%, čo je pokles o vyše 37%.“
Tí, ktorí ojazdené vozidlá predávajú, či už priamo alebo sprostredkovane, sú povinní od 20.mája 2018 zasielať informácie do registra o každom predanom aute. Ak zistia neoprávnenú manipuláciu na počítadle kilometrov, musia to doložiť pri predaji k spomínanému ODO-Pasu. V prípade nesplnenia povinnosti im hrozia pokuty do 100-tisíc eur.