Zavrieť [x]
Zavrieť [x]
Playlist

hraných skladieb

  • {{ song.title }}

    {{ song.author }}

    Album {{ song.album }}

    {{ song.time }}

Zavrieť [x]
Texty
Zavrieť [x]
Podcasty

Zaujímavosti

Ako správne recyklovať odpad?

V dnešnej dobe už čoraz viacej ľudí inklinuje k tomu, aby sa na ich pracovisku alebo aj v domácnosti riadne separoval odpad. Ako to má byť správne?

Farby a čísla nepustia

Okrem klasickej čiernej nádoby na odpad, tzv. komunál, nám už niekoľko rokov slúžia aj jej ďalšie farebné recyklačné varianty. Patria k ním modrá na papier, žltá na plast, oranžová nádoba berie Tetrapaky, červená kovy, zelená sklo, a napokon, hnedá nádoba je určená na biologický odpad.

Okrem toho, je dôležité sledovať aj piktogramy (trojuholníky so šípkami) na samotných výrobkoch, ktoré nám pomáhajú rozlišovať ,,vhodné“ materiály od tých nevhodných. U plastov je to skratka ,,PP, PS, PVC, PET, PE-HD, PE-LD, O“ a číselné označenie 1-7, papier má skratku ,,PAP“ a čísla 20-22, sklo ,,GL“ a čísla 70-72, kovy ,,FE, ALU“ a čísla 40-41, napokon Tetrapaky majú skratku ,,C/PAP“ a číselné označenie 84.

Separovať môžeme aj pasívne

Ďalším spôsobom, ako separovať odpad, je aj zmena aktuálneho životného štýlu, ktorý rovnako tak neprispieva k ,,ochrane“ našej planéty. Môžeme napríklad obmedziť nakupovanie plastových fliaš a začať piť vodu priamo z vodovodu, na nákupy chodiť s vlastnými (bavlnenými) taškami alebo si dokonca nechať naše obľúbené saponáty či šampóny priamo ,,načapovať“ v špecializovaných predajniach.

Tony papiera môžeme ušetriť zase vtedy, keď si necháme posielať naše faktúry, výpisy z účtu, noviny alebo katalógy v elektronickej podobe, čím zároveň eliminujeme riziko, že ich stratíme.