Východiskovým bodom pre náš dnešný cyklovýlet bude centrum obce Horné Orešany, ktorá je učupená pod hrebeňom pohoria Malé Karpaty a je jednou z významných obcí malokarpatskej vinohradníckej oblasti siahajúcej až po Bratislavu.
Začíname na parkovisku pri kostole. Bližšie informácie z histórie i o živote v obci sa môžeme dozvedieť z viacerých náučných tabúľ. Od kostola pokračujeme miestnou komunikáciou na juhozápad. Vedie súbežne s hlavnou cestou. Tá však nemá veľmi dobrý povrch a je frekventovaná. Pri posledných domoch a čerpacej stanici predsa len musíme pokračovať po hlavnej. Pri autobusovej zástavke pod vinohradmi vzdialenej od čerpacej stanice cca 500 metrov ju opúšťame a pokračujeme štrkovou cestou pomedzi vinohrady stále na juhozápad súbežne s hlavnou cestou.
Mierne stúpame vinohradom a na juh sa nám otvára výhľad na trnavskú plošinu. Po cca kilometri vinohradmi prichádzame ku križovatke s asfaltkou, ktorá vedie do obce Dolné Orešany. Pri soche Sv. Urbana – patróna vinohradníkov začína zelená turistická trasa, po ktorej budeme vinohradmi nad Dolnými Orešanmi pokračovať. Po zdolaní cca jeden a pol kilometra prichádzame k prístrešku vo vinohradoch, kde si môžeme oddýchnuť, občerstviť sa z vlastných zásob a vychutnať si pekný výhľad. Štrková cesta sa rozširuje a má o niečo lepší povrch ako na začiatku.
Po miernom stúpaní nasleduje mierne klesanie do ďalšej vinárskej obce Doľany. Pred obcou sa dostávame na asfaltku, ktorá nás privedie až ku kamennej mestskej veži v centre obce, nakoľko Doľany boli v minulosti mestečkom Ompitál. Tu odbočíme vpravo a pokračujeme do kopca po modrej cykloturistickej trase. V obci je množstvo zaujímavostí. Pri stúpaní si môžeme všimnúť pár zachovalých pôvodných domov. Zaujímavosťou je zrekonštruovaný vodný mlyn rodinného vinárstva „Vína z mlyna“. Určite stojí za zastavenie.
Nasleduje stúpanie obcou a ďalej dolinou po novej asfaltke k horárni Zabité. Pod horárňou hneď pri ceste je možné si nabrať čerstvú vodu z prameňa. Tu sa môžete rozhodnúť, či pokračovať kratším variantom po asfaltke okolo poľovníckeho zámočka Solírov, alebo si okruh predĺžiť po lesnej štrkovej ceste cez bývalú osadu uprostred lesa s názvom Sklená huta. Oba varianty sa opäť stretajú na križovatke cykloturistických trás pod Rybárňou – chovné rybníky, ktoré založil ešte gróf Pálfi a sú prevádzkované dodnes.
Od križovatky cykloturistických trás pokračujeme stále po lesnej asfaltke popri potoku s modro značenou cykloturistickou trasou a po chvíli sa dostávame k výdatnému prameňu Husí stok. Tento úsek je zaujímavý v každom ročnom období. Najkrajšie je tu však na jar, keď kvitne medvedí cesnak a záružlie močiarne. Vtedy sa celé údolie zahalí sviežou bielo-žltou pokrývkou. V horúcich letných dňoch tu nájdeme príjemné schladenie. Od prameňa je to už len na skok k chatovej osade Olšovský mlyn, ktorý míňame pred parkoviskom po pravej strane. Parkovisko je i ďalším vhodným východiskovým bodom dnešného cyklookruhu.
Stále pokračujeme po modro značenej cykloturistickej trase. Pred osadou Majdán po pravej strane míňame bývalý kameňolom, ktorého budovy sa zmenili na zaujímavé rekreačné zariadenie s možnosťou ubytovania i stravovania. O pár metrov ďalej prechádzame okolo chátrajúcej vily Pálfiovcov, ktorý tu v minulosti vybudovali chemičku, ktorej história siaha do devätnásteho storočia. Nakoľko pre danú priemyselnú výrobu bola potrebná drevná hmota, na jej dopravu zo širokého okolia v minulosti vznikla veľká sieť úzkorozchodnej lesnej železnice. Jej pozostatky je možné v okolí pozorovať i dnes.
Na konci osady Majdán sa sprava pripája žltá cykloturistická trasa. Po tej budeme pokračovať. Opúšťame asfalt a po štrkovej ceste pod chatami vo svahu mierne stúpame. Pod nami sa začína objavovať hladina vodnej nádrže Horné Orešany. Obľúbená destinácia rybárov zo širokého okolia. Medzi stromami sa nám občas odkryje pohľad na túto masu vody vsadenú medzi hrebene pohoria Malé Karpaty. Do cieľa to už máme z kopca. Začínajú sa objavovať prvé domy Horných Orešian. Štrkový povrch sa mení na asfalt a žltá cykloturistická trasa nás privedie do miesta nášho dnešného štartu.
V nohách máme pri kratšom variante trasy okolo 25 kilometrov a nastúpaných 500 výškových metrov. Pri dlhšom okruhu je to takmer 30 kilometrov a o pár výškových metrov navyše.
Článok vznikol vďaka spolupráci so združením SCK Slovenský Cykloklub.