Povinné testovanie na týždennej báze porušuje ľudské práva, upozornil Inštitút ľudských práv
Povinné testovanie na týždennej báze porušuje ľudské práva. Upozornil na to Inštitút ľudských práv.
Na základe analýzy pravidiel, ktoré v pondelok (08.02.) vstúpili do platnosti zistil viacero možných porušení ľudských práv zo strany štátu.
Riaditeľ Inštitútu ľudských práv Peter Weisenbacher pre Rádio Vlna uviedol, čo namietajú:
"Je tam viacero prvkov. Tým prvým a základným je, že sa tu ustanovuje povinnosť mať doklad o negatívnom výsledku mimoriadne nepresného testu. AG testy sú veľmi málo spoľahlivé. Nedajú sa porovnávať napríklad s výsledkami PCR testov, čiže je neadekvátne čo sa dáva ľuďom za povinnosť."
Upozorňujú aj na ďalšie nezrovnalosti:
"Takisto je veľmi problematické, na čo všetko tieto výsledky testov sú povinné. Pôvodné pravidlá hovorili o tom, že takýto negatívny výsledok treba dokonca na pohyb v prírode alebo na individuálny šport, čo je absolútne nezmyselné. Lebo keď sa človek nestretáva s inými osobami, tak nemôže vírus šíriť ani potenciálne. Máme ľudí, ktorí pracujú dlhodobo z domu alebo sú s deťmi, a posielať ich na také testovanie ich práve vystavuje riziku potenciálnej nákazy. A naopak, ak človek nechodí na čerstvý vzduch, nechodí do prírody, tak si tým poškodzuje imunitu, a práve imunitu treba v tomto období budovať."
Inštitút ľudských práv kritizuje aj kontrolu certifikátov o testovaní:
"Každý výsledok medicínskeho testu je citlivý, osobný údaj. Čiže nie je možné, ak napr. SBS pri vstupe do banky alebo vrátnik pri vstupe do úradu bude nahliadať do týchto dokumentov. To je proti platnej legislatíve, aj proti medzinárodným záväzkom SR v rámci EÚ, aj širšie."
V týchto dňoch riešia, ako podať ústavnú sťažnosť tak, aby sa ňou Ústavný súd mohol reálne zaoberať. Upozorňujú na nekoncepčné kroky vlády, ktoré sa menia doslova každý týždeň. Inštitút začal tiež komunikovať s Európskym súdom pre ľudské práva.
Právnička Andrea Salibová doplnila, že dobrovoľnosť znamená absenciu sankcie. Myslí si, že ak sa ľuďom, ktorí pracujú z domu, zakáže bez testu vychádzka do prírody, ide o trest.
"Takéto opatrenie je plošné, disproporčné a podľa môjho názoru predstavuje neadekvátny zásah do ľudských práv a slobôd, a to aj v tejto pandemickej situácii," uviedla pre TASR.
Poukázala aj na nízku presnosť antigénových testov, ktorých výsledok môže podľa právničky dávať ľuďom bez príznakov falošný pocit, že sú negatívni, ich nemožno arbitrárne odlišovať od ľudí, ktorí sa na antigénovom teste nezúčastnili.