Zavrieť [x]
Zavrieť [x]
Playlist

hraných skladieb

  • {{ song.title }}

    {{ song.author }}

    Album {{ song.album }}

    {{ song.time }}

Zavrieť [x]
Texty
Zavrieť [x]
Podcasty

Spravodajstvo

Kedy môže čas strávený pri počítači a mobile prerásť do závislosti?

Aký je primeraný čas detí strávený za počítačom? A kedy už hovoríme o závislosti?

Rádio Vlna v tejto súvislosti kontaktovalo psychológa z Centra pre liečbu drogových závislostí Adama Kurillu:

"Podľa našich údajov, ktoré sme zbierali ešte pred dvoma rokmi, to bolo 5 hodín denne. Trochu viac ako 1,5 hodiny na školské účely alebo na účely vzdelávania a skoro 3,5 hodiny vo voľnom čase. Predpokladám však, že v čase pandémie to bude o dosť viac."

Presné údaje o tom, ako súčasná kríza poznačila deti a podpísala sa na tom, koľko hodín trávia za počítačom, budú k dispozícii neskôr.

Aké sú príznaky závislosti na počítačových hrách?

Samotný čas strávený za počítačom alebo na mobile nie je spoľahlivým znakom, že ide o nejaký problém. Rizikom je, ak tento čas nemáme pod kontrolou:

"Alebo niektorí ľudia potrebujú byť dlhšie za počítačom po škole, ale skôr sú to tie veci, ktoré hovoria, že už ide o nejaký problém. A teda, že človek má problém kontrolovať čas strávený pri počítači alebo pri mobile. Napríklad si povie, že si na hodinu zahrá nejakú hru a vypne ju až o tri hodiny."

Ďalším znakom môže byť to, že človek zanedbáva svoje povinnosti:

"Dôležitosť internetu alebo počítača rastie v priebehu času a človek môže začať zanedbávať svoje povinnosti či už pracovné, školské, rodinné a podobne. No pokračuje aj napriek tomu, že si uvedomuje fakt, že strávil veľa času za počítačom alebo na mobile a nestihol niečo urobiť. Rodina mu napríklad môže vyčítať, že zanedbal nejakú povinnosť a podobne."

Ale tieto znaky musia trvať dostatočne dlho, aby sme mohli hovoriť o závislosti:

"Hovorí sa, že aspoň rok alebo v priebehu posledných 12 mesiacov by sa mali vyskytnúť opakovane. Dočasne sa to môže objaviť o rôznych ľudí, u ktorých sa ale nedá hovoriť o závislosti."

Liečba závislosti

V prípade hier je to napríklad snaha čo najviac si skomplikovať prístup k hrám. A následne vyhľadať psychologickú, prípadne psychiatrickú pomoc. Podobné je to aj v prípade iných závislostí napríklad od internetu, či aplikácií:

"V priebehu psychoterapie sa hľadajú príčiny alebo to, akú potrebu si človek sýtil používaním aplikácie a ako by si tú potrebu mohol nasýtiť iným spôsobom, ktorý je zdravší." 

zdroj: Rádio Vlna