Školy sa postupne otvárajú. V Česku niektorí rodičia žiadajú návrat detí bez podmienok - bez testovania a rúšok
Školy na Slovensku sa otvárajú. Postupne sa majú vrátiť do lavíc aj ďalší žiaci.
Od pondelka 19. apríla sa majú do škôl vrátiť ôsmaci a deviataci základných škôl. Výnimku budú mať len tí, ktorí sú v čiernych okresoch. Na tlačovej konferencii to oznámil minister školstva Branislav Gröhling.
Podmienkou je pretestovanie rodiča, respektíve zákonného zástupcu a aj žiaka na druhom stupni.
Minister dodal, že od pondelka 26. apríla sa školstvo bude preklápať do regionálneho COVID automatu. V praxi to, znamená že v okresoch s najlepšou situáciou budú môcť nastúpiť do tried všetci žiaci základných aj stredných škôl. Čierne okresy majú ísť podľa režimu, ktorý platil doteraz.
Minister školstva uviedol, že školy sa môžu pri návrate detí oprieť orozbehnutý projekt doučovania s názvom Spolu múdrejší. Ten má žiakom pomôcť s možnými ťažkosťami s učivom. V lete na túto iniciatívu nadviaže projekt Letné školy.
Slovenská komora učiteľov (SKU) víta pripravovaný návrat žiakov do škôl a školských zariadení. So znepokojením však sleduje snahu kompetentných preniesť testovanie žiakov na zamestnancov škôl. Komora upozorňuje, že škola ako organizácia nie je zriadená s cieľom poskytovania služby spojenej so zdravotníckymi úkonmi. TASR o tom informoval prezident SKU Vladimír Crmoman.
"Domnievame sa, že jej zamestnanci nemôžu takéto úkony legálne vykonávať bez toho, aby porušili zákony Slovenskej republiky. Rovnako zamestnanci škôl a školských zariadení nemajú žiadnu právnu ochranu pri prípadnom prenose nákazy pri testovaní či manipulácii s biologicky kontaminovanou vzorkou," vyplýva zo stanoviska správnej rady SKU. Ako sa ďalej v stanovisku tvrdí, zamestnanec školy nie je zákonným zástupcom žiaka, aby mohol asistovať žiakovi pri odbere biologickej vzorky.
SKU žiada ministerstvo školstva a ministerstvo zdravotníctva, aby návrat do škôl a školských zariadení bol primárne zameraný na bezpečnosť všetkých účastníkov. "Pred nákazou sa snažíme chrániť v celej spoločnosti. Rovnako chráňme žiakov a pedagógov pri návrate k prezenčnej výučbe," píše sa v stanovisku. Komora chce, aby sa našla adekvátna forma testovania žiakov, ktorá bude v súlade s poslaním školy a jej zamestnancov, v súlade so zákonmi o poskytovaní zdravotnej starostlivosti občanov SR.
Zároveň sa však s návratom do škôl objavuje aj kritika rodičov, ktorí nechcú, aby ich deti trávili celý deň v rúškach.
V susednom Česku rodičia, ktorí nechcú svoje deti vystavovať pravidelnému testovaniu a nesúhlasia s tým, aby deti celé hodiny v škole sedeli v rúškach, svoje požiadavky sformovali a adresujú ich jednotlivým rezortom a úradom.
V uplynulých mesiacoch vznikla aj občianska platforma s názvom Zdravé fórum, ktorej cieľom je obnoviť normálny život a vrátiť žiakov a študentov do škôl bez podmienok.
Upozorňujú, že právo na vzdelanie nemôže byť podmienené rúškom ani testovaním.
Žiadajú preto, aby opatrenia boli zacielené najmä na rizikové skupiny, aby boli dostupné všetky relevantné dáta, a aby ľudia neboli manipulovaní neustálym strašením.