Neplánovane.

Keď sa vyberieme po stopách náhodne objavených potravín, jednoznačne natrafíme aj na nanuk! Pôvodne išlo o zamrznutú ochutenú vodu na drevenej paličke.
Za „vynálezcu “ nanuku je považovaný Američan Frank Epperson. V roku 1905 si vtedy ako 11-ročný mladý chlapec chcel urobiť radosť a pripraviť si svoju obľúbenú ovocnú limonádu. Drevenou paličkou si v pohári zamiešal prášok a vodu. Na pohár však zabudol, nechal ho vonku na verande celú noc a ten do rána zamrzol. Nuž a nanuk bol na svete, respektíve vtedy ešte len v San Franciscu. Aké jednoduché! Svoj vynález však predstavil verejnosti až v roku 1922 a urobil z nej obľúbenú (letnú) pochúťku pre deti aj dospelých. Všetko sa to udialo na plese hasičov, kde sa nanuky vypredali rýchlosťou blesku. Neskôr Epperson požiadal o patent na „zmrznutý ľad na paličke“.
Slovo, ktoré vzniklo vďaka filmu
Boli však časy, keď sa označenie „nanuk“ pochopiteľne nepoužívalo. Pomenovanie pre zmrzlinu na paličke, obalenú v čokoláde, je v a odvodené z českého názvu slávneho nemého dokumentárneho filmu Nanuk, človek primitívny (1922), kde hlavná postava Nanuk bol eskimáckym lovcom.
Po inuitsky znamená slovo nanuk „biely medveď“. V inuitskej mytológii je to boh, ktorý rozhoduje, či lovec bieleho medveďa uloví alebo nie.