Zavrieť [x]
Zavrieť [x]
Playlist

hraných skladieb

  • {{ song.title }}

    {{ song.author }}

    Album {{ song.album }}

    {{ song.time }}

Zavrieť [x]
Texty
Zavrieť [x]
Podcasty

Spravodajstvo

Rozdelí očkovanie proti covidu ľudí do dvoch kategórií?

Názor na to, či majú mať zaočkovaní výhody napríklad na hraniciach, nie je v koalícii jednotný. Opozícia je zásadne proti a spochybňuje nové rozdelenie režimu na hraniciach.

Samotné očkovanie pri príchode zo zahraničia, prípadne aj z ohniska nákazy neznamená, že človek je zdravý a nemôže vírus preniesť ďalej. Očkovanie preto nemôže byť univerzálnou priepustkou cez hranice. Tvrdí to predseda mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini.

Skonštatoval, že nový koronavírus zrejme bude trvalou súčasťou nášho života. Myslí si, že krajinu na to treba pripraviť tak, aby mohli kvalitne žiť očkovaní aj neočkovaní.

Predseda Hlasu spochybňuje rozdelenie režimu na hraniciach na karanténu pre neočkovaných a priepustku pre očkovaných:

"Ochrániť hranice treba tak, že hranicu môže prekročiť len zdravý človek a mne je jedno či je zaočkovaný alebo nie je zaočkovaný, ale mal by byť zdravý. A očkovanie negarantuje, že človek, ktorý sa sem vracia z Veľkej Británie, so Seychely alebo z inej krajiny, že nám sem ten vírus nezanesie. Preto tie opatrenia, ktoré boli predstavené nemajú zo zdravotného hľadiska logiku."

Pellegrini pritom poukázal na vyjadrenia vedcov a lekárov, že aj po dvoch dávkach vakcíny môže človek ochorieť a nákazu preniesť. Dodal, že ak sa majú hranice ochrániť mali by ísť tí, ktorí nimi prechádzajú, na test.

Poznamenal tiež, že nízka zaočkovanosť a nedôvera voči vláde spôsobili, že kabinet chce pripraviť opatrenia, ktoré majú ľudí buď ekonomicky alebo rôznymi výhodami donútiť dať sa zaočkovať.

Ak sa opozičný Smer-SD obráti na Ústavný súd v súvislosti s opatreniami na hraniciach, karanténou a využívaním COVID preukazov, nezaradení poslanci okolo Pellegriniho sú pripravení podanie podporiť.

Strana je zároveň proti očkovacej lotérii.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský však tvrdí, že akákoľvek motivácia na očkovanie je dobrá:

"Že to bude motivácia tým, že človek môže cestovať. Motiváciou je aj to, že bude mať voľný vstup do rôznych zariadení. Pre niekoho je možno motivácia tá suma, ktorú dostane. Akákoľvek cesta je v poriadku. To znamená, áno, lotériu schvaľujem."

Proti návrhu, ktorý by zohľadňoval vakcináciu pri opatreniach, sa postavila aj koaličná Sme rodina. Hnutie informovalo, že nebude hlasovať za návrh, ktorým by sa napríklad pri vstupe do prevádzok, zohľadňovala zaočkovanosť.

Očkovanie proti koronavírusu musí podľa Sme rodina, zostať na dobrovoľnej báze.

Podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga považuje očkovanie za cestu ako ochrániť ľudí pred ochorením COVID-19 a vrátiť život do normálu.

"Je správne, ak štát motivuje ľudí, aby sa očkovali a to či už finančne alebo rôznymi výhodami a úľavami," povedal s tým, že vakcín je dostatok, sú bezplatné a chránia pred nákazou a jej šírením. Myslí si, že štát má právo "pozitívne diskriminovať očkovaných, pretože ide o diskrimináciu, ktorá je v prospech všetkých".

Ministerstvo zdravotníctva pod vedením Lengvarského presadzuje to, aby mali zaočkovaní výhody a voľnejší prístup k využívaniu svojich základných práv a slobôd.

Keďže však na to ani v samotnej koalícii nie je jednotný názor, zástupcovia koaličných strán ešte vo štvrtok popoludní mali ďalej rokovať o návrhu, ktorý by mal zohľadňovať vakcináciu proti covidu pri opatreniach, napríklad pri vstupe do prevádzok.

zdroj: Rádio Vlna/TASR