Prvý adventný veniec vznikol vďaka zvedavým deťom v 19-tom storočí.
Prvou adventnou nedeľou, ktorú slávia kresťania (dnes) 28. novembra (2021), sa začalo pre veriacich rímskokatolíckej cirkvi, evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) a ďalších kresťanov 4 týždne trvajúce obdobie duchovnej prípravy na slávenie sviatku Narodenia Pána.
Symbolom duchovnej prípravy na slávenie Vianoc - adventu - je v kresťanskej cirkvi adventný veniec so 4-mi sviečkami. Tie sa zapaľujú postupne počas 4-och adventných nedieľ. Najčastejšie sú tmavomodré alebo fialové, symbolizujúce liturgické farby adventných nedieľ.
Veniec je symbolom víťazstva a kráľovskej dôstojnosti. V biblii sa hovorí o venci ako o prejave úcty, radosti a víťazstva. Adventný veniec vzdáva hold tomu, ktorý je očakávaný a prichádza zároveň ako víťaz, kráľ a osloboditeľ. Svetlo z horiacich sviec symbolizuje prichádzajúceho Krista, ktorý rozptyľuje temnotu a strach, pretože on je "svetlo sveta".
Sviečky sa na adventnom venci zapaľujú nielen v kostoloch, ale aj v kresťanských rodinách, nemocniciach či iných zariadeniach. Veriaci môžu v nedeľu priniesť svoje adventné vence do kostolov, kde ich kňazi posvätia počas prvej adventnej nedele alebo v jej predvečer, teda v sobotu 27. novembra.
Známa je tradícia adventného venca, ktorý vyrobil začiatkom 19-teho storočia nemecký evanjelický pastor Johann Henrich Wichern. Pre chudobné a opustené deti zriadil útulok, ktorý nazval Drsný dom. Na tomto mieste deti nielen žili, ale učili sa aj rôzne remeslá. Na základe otázok (od) detí, koľko dní ešte zostáva do Vianoc, sa Wichern rozhodol vyrobiť drevený veniec s 24-mi sviečkami. 19 z nich bolo tenkých a predstavovali všedné dni, 4 sviečky boli hrubšie a symbolizovali 4 adventné nedele.
Prvá adventná nedeľa v tomto roku pripadla na 28. novembra. Tento deň je súčasne aj začiatkom nového liturgického roka.